U srijedu, 14. 5. 2025. u prostoru OŠ Ivane Brlić Mažuranić u Koški u suradnji s Hrvatskim Crvenim križem Gradsko društvo Crvenog križa Našice održana je prva u nizu radionica i edukacija pomoću lutaka za edukaciju reanimacije. Lutke za edukaciju reanimacije financirane su iz projekta „Nauči, spasi, pomozi“ preko Poziva za financiranje projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2024./2025. Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.
Projekt “Nauči, spasi, pomozi” provodi se pod voditeljstvom Marijane Gal Cvijetović, a realizira se kao dio izvannastavne aktivnosti Prva pomoć u Osnovnoj školi Ivane Brlić Mažuranić u Koški i u suradnji s Gradskim društvom Crveni križ Našice i Osnovnoj školi kralja Tomislava Našice.
Glavni cilj projekta je razvoj novih kompetencija i vještina, tj. usavršavanje postupka oživljavanja (reanimacije) koje sudionici vježbaju na lutkama za edukaciju reanimacije koje ćemo provoditi postupkom pritiskanja prsnog koša izvana (kompresijama).
Uz edukaciju reanimacije djelatnici Crvenog križa Našice održali su i edukaciju upotrebe automatskog vanjskog defibrilator, ili skraćeno AVD. To je uređaj koji pomaže pri postupku reanimacije, analizira stanje unesrećenog, govori riječju, glasom i slikama pružatelju postupka što i kada napraviti te u slučaju potrebe unesrećenoj osobi daje i elektrošok. Uređaj je uz osnovni oblik edukacije vrlo jednostavno koristiti, a jako puno može pomoći u spašavanju života.
Ovakve edukacije prve pomoći doprinose ne samo razredu i školi, nego i cjelokupnoj zajednici. Doprinose razvoju mlade osobe pripremajući ih kao građane da budu samopouzdaniji, podržavajući i aktivniji u očuvanju zdravlja i sigurnosti, a kroz učenje vještina spašavanja života također se pomaže razvijati empatija, samopouzdanje i spremnost pojedinaca na djelovanje u bilo kojem trenutku.
Ovakvim i osnovnim edukacijama se je i znanje svakog učenika koji sudjeluje u projektu podiglo na višu razinu, jer s osnovnim znanje prve pomoći može biti potencijalni spasilac u slučaju nekakve nesreće, nezgode ili naglo nastupajućih bolesti te tako nekom spasiti život, spriječiti nastanak komplikacija i invaliditeta, te skratiti vremena liječenja i oporavka.
Marijana Gal Cvijetović, učiteljica prirode i biologije