VIJEST: Izlet 7. i 8. razreda
Autor: Administrator , 6. 6. 2016.

U utorak, 31. svibnja 2016., učenici sedmih i osmih razreda naše škole uputili su se na dvodnevnu ekskurziju. Prva postaja bila su Plitvička jezera, naš najstariji nacionalni park. Razgledavanje smo započeli panoramskim vlakom, nakon čega smo pješice obišli istočnu stranu kanjona, gdje su smješteni brojni vidikovci s kojih se pruža nezaboravan pogled na kristalna modroplava jezera. Obilazak parka završio je vožnjom elektrobrodom preko jezera Kozjak.

Diveći se ličkom krajoliku, stigli smo i do rodnog mjesta Nikole Tesle – Smiljana. Memorijalni se centar sastoji od Tesline rodne kuće (prizemlje je posvećeno povijesnom pregledu Teslina života, dok se u potkrovlju nalaze njegovi izumi), crkve sv. Petra i Pavla, ispitne stanice (kopija Teslinog laboratorija u Colorado Springsu umanjena deset puta, a u kojoj su učenici imali priliku držati neonske lampe u ruci bez žica koje, kad je transformator uključen, svijetle, što je bio jedan od pokušaja Teslinog bežičnog prijenosa energije) te multimedijskog centra u kojem su učenici pogledali dokumentarni film o životu i radu ovog elektrotehničara i fizičara.

Nakon smještanja u sobe hotela Zagreb u Karlobagu, uslijedili su večera i kupanje na hotelskom bazenu. Srijeda prijepodne bila je rezervirana za doručak, razgledavanje Karlobaga i kupanje – oni najhrabriji okupali su se i u moru. Ukusni ručak i odjava iz hotela označili su kraj našeg kratkog, ali ugodnog boravka u Karlobagu.

Sljedeće je stajalište bio Senj, grad koji se nalazi na polovici puta između Sjevernog pola i ekvatora, zbog čega smo posjetili sunčani sat posvećen upravo 45. paraleli. Odande smo krenuli prema kuli Nehaj, gdje nas je dočekao stručni vodič koji nam je objasnio na koji je način izgrađena ova velebna građevina te odakle dolazi poznata izreka "Čuvaj se senjske bure i brkate cure". Daleko najljepši dio tvrđave svima je bilo krunište na samom vrhu, s kojeg se pruža predivan pogled na ovaj gradić podno Velebita, kao i na okolna mjesta i otoke.

Umorni, ali puni dojmova, svojim smo se domovima vratili u kasnim večernjim satima.

Ana Zimmerman, učiteljica eng. jezika