VIJEST: Yad Vashem - mjesto sjećanja, oprosta i pomirenja
Autor: Administrator , 6. 7. 2022.

Tijekom mjeseca svibnja naše Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Veleposlanstvo države Izrael raspisali su natječaj za stipendiju poučavanja o holokaustu. Nakon dva kruga selekcije iz Ministarstva su mi javili kako sam dobila stipendiju koja uključuje osmodnevni boravak u Izraelu te predavanja na „The International School for Holocaust Studies Yad Vashem“ u Jeruzalemu. Na razini cijele Hrvatske tu stipendiju dobilo je ukupno 25 učitelja, profesora i suradnika u znanstvenoj zajednici.

U Izrael smo otputovali krajem lipnja, a boravak ondje sastojao se od svakodnevnih predavanja i radionica profesora sa Sveučilišta u Tel Avivu i znanstvenika koji rade u Memorijalnom centru Yad Vashem, te u obilascima cijeloga kompleksa Yad Vashem - mjesta sjećanja na žrtve: Holokaust povijesni muzej, izložbu fotografija, Galeriju umjetničkih djela, dio koji je posvećen sjećanju na djecu žrtve holokausta, posjet Aleji pravednika i umjetničkoj instalaciji sastavljenoj od kamenih blokova koji simboliziraju židovske zajednice iz cijeloga svijeta, a koje su pretrpjele velike žrtve u 2. svjetskom ratu.

Tijekom predavanja imali smo prigodu poslušati svjedočanstvo starice koja je preživjela holokaust. Ne znam bih li rekla da je to bio žalostan ili radostan susret. Naime, žena je svjedočila nezamislivim ratnim strahotama, nevjerojatnim slučajnostima i dobrim ljudima koji su uvijek bili uz nju i uspjela je zadržati osmijeh i pozitivan životni stav. Nevjerojatna vjera i optimizam kojim je zračila sve sudionike predavanja je nadahnula.

Obzirom kako u Izraelu šabat – subota započinje pojavljivanjem tri zvijezde na nebu u petak navečer, boravili smo i na molitvi u sinagogi. Subota je u Izraelu neradni dan, a mi smo je iskoristili za posjet utvrdi Masada koja je izuzetno značajna u židovskoj povijesti i simbol je otpora, te Mrtvome moru i Qumranu.

Obilazak staroga grada Jeruzalema, obzirom na predmet koji predajem, za mene je bio od velike važnosti. Inače, Jeruzalem podijeljen na četiri dijela: židovsku, muslimansku, kršćansku i armensku četvrt, mjesto je gdje se hodočasnik ili putnik namjernik ne osjeća loše. Na prvi pogled vojnici s dugim cijevima koje je nemoguće ne primijetiti u cijelome gradu, podsjećaju svakodnevno kako to nije dio svijeta gdje prevladava mir među ljudima. No ulaskom u, po meni, najvažniju kršćansku građevinu u Jeruzalemu – Baziliku Kristova groba, nitko vjeran ne može ne osjetiti mir, milost i milosrđe koji usprkos masi hodočasnika ondje prebivaju. Poseban doživljaj je bio i odlazak na Zapadni zid – Zid plača, mjesto gdje svakodnevno mole tisuće Židova.

Tijekom predavanja i na radionicama, a bez obzira na strahote i žrtve koje je židovski narod pretrpio, nitko nije spominjao niti mržnju niti osvetu već samo ono najvažnije: poučiti generacije koje dolaze kako se žrtve ne trebaju zaboraviti i kako je potrebno razvijati empatiju i uvažavanje različitosti da se više nikada ne ponovi… jer svaka žrtva ima ime i prezime, isto kao i oprost i pomirenje.

Zrinka Blažević, vjeroučiteljica