VIJEST: Nova računala u školskoj knjižnici
Autor: Dubravka Payerl-Čikara, 6. 2. 2018.

Tijekom zimskih praznika u školsku knjižnicu je stiglo pet novih računala. Računala su umrežena i spojena na školsku mrežu. Mogu ih koristiti učenici i djelatnici naše škole. Tako je školska knjižnica korak bliže razvoju komunikacijske i informacijske pismenosti. Održavat će se radionice snalaženja u školskoj knjižnici s ciljem razvoja informacijske pismenosti, pronalaženja informacija putem računala, naučiti napraviti selekciju, odabrati, vrednovati i učinkovito koristiti informacije.

Da bismo postigli zadane ciljeve trebamo se pridržavati pravila o korištenju računala u školskoj knjižnici. Pravila se nalaze na poveznici Opširnije.

PRAVILA KORIŠTENJA RAČUNALA U KNJIŽNICI

1.
Računalo mogu koristiti samo učenici i djelatnici Osnovne škole Ivane Brlić Mažuranić, Koška

(u daljnjem tekstu: korisnici).
Za vrijeme rada na računalu korisnik je materijalno odgovoran za svaku strojnu i programsku grešku.

2.
Uporaba računala je besplatna za korisnike, a nije moguće ispisivanje i snimanje (na DVD/CD) Računalo mogu koristiti samo oni korisnici koji poznaju osnove rada na računalu.

3.
Prije početka rada na računalu korisnici se obvezno trebaju najaviti knjižničarki tjedan dana ranije kako bi bilo moguće uskladiti poslovanje Knjižnice.

Predbilježbe se upisuju u registar podataka.

4.
Uporaba računala vremenski je ograničena ovisno o interesu korisnika i mogućnostima Knjižnice.

5.

Knjižničarka ima pravo ograničiti broj korisnika koji istovremeno koriste jedno računalo.

6.

Prednost kod uporabe računala ima traženje informacijskih i edukacijskih sadržaja, rad na školskom projektu, pisanje seminara, referata i slično.

7.

Sve datoteke privremeno snimljene na tvrdom disku potrebno je izbrisati. Zabranjuje se instalacija i deinstalacija svih programa.

8.

Korisnicima interneta koji budu zatečeni u primanju ili slanju neprikladnih sadržaja bit će uskraćena daljnja mogućnost korištenja.

9.

Korisnici su dužni pridržavati se ovih Pravila i Pravilnika o radu školske knjižnice Osnovne škole Ivane Brlić Mažuranić, Koška.
U slučaju nepoštivanja uskratit će se usluge u knjižnici te obavijestiti razrednike, pedagoginju, ravnatelja i roditelje.