VIJEST: Koncert Krešimira Stražanca u Koški
Autor: Administrator , 22. 1. 2016.

Osebujan glas i emotivan nastup bas-baritona Krešimira Stražanca, digao je na noge publiku u prepunoj dvorani Doma kulture u Koški, 30. prosinca 2015. godine.

Nastup svog sugrađanina, svjetski poznatog opernog pjevača, koji svojim iznimnim glasom i šarmom osvaja publiku na mnogim svjetskim pozornicama, mnogi su nagradili burnim i dugim aplauzima. Krešimir Stražanac, u pratnji Danijela Detonija, jednog od najboljih pijanista mlađe generacije, izveo je niz skladbi Dore Pejačević, Josipa Hatzea i Vatroslava Lisinskog, te nekoliko gospel skladbi u prvom dijelu koncerta. U pratnji tamburaškog orkestra pod ravnanjem Danijela Rihtera, u drugom je dijelu koncerta otpjevao nekoliko popularnih božićnih napjeva: Tihu noć, Zvončiće, Narodi nam se i druge, a na bis je u pratnji publike i tamburaša, zapjevao i skladbu Ne dirajte mi ravnicu. Priliku da uživaju u velikom talentu i vrhunskom pjevanju, publici je omogućila Udruga žena Koška.

Novinari časopisa Glazbena riznica

Foto-galerija

Krešimir Stražanac (rođen 1983.) diplomirao je i magistrirao na Visokoj školi za glazbu i izvođačke umjetnosti u Stuttgartu, gdje je studirao u razredu profesorice Dunje Vejzović  i u specijalističkom razredu za Lied profesora Cornelisa Witthoeffta. Kao operni pjevač i interpret Lieda usavršavao se na majstorskim tečajevima legendarne sopranistice Elisabeth Schwarzkopf i znamenitog baritona Thomasa Hampsona, a na Bach-akademiji u Stuttgartu pohađao je majstorski tečaj namijenjen tumačima solističkih dionica u oratorijskim djelima Johanna Sebastiana Bacha.

Kao perspektivan operni pjevač i sugestivan tumač Lieda, bas-bariton Krešimir Stražanac zarana se iskazao na nekolicini međunarodnih pjevačkih natjecanja. Posebnu pozornost Stražanac posvećuje umjetničkoj popijevci, pa je tako priredio dojmljive večeri Lieda u Veneciji, Bayreuthu, Lienzu, Vukovaru… Od sezone 2007./2008. Krešimir Stražanac je stalni solist Opere u Zurichu. Nastupajući uz najveće pjevače današnjice pod vodstvom nekih od najvećih dirigenata današnjice: Bernard Haitink, Nello Santi, Franz WelserMöst, Massimo Zanetti, Vladimir Fedosejev, Peter Schneider i Carlo Rizzi. Stražančeve operne uloge (Moralès u Bizetovoj Carmen, Don Fernando u Beethovenovom Fideliju i Konrad Nachtigall u Wagnerovim Majstorima pjevačima) zabilježene su također na integralnim diskografskim izdanjima tih opera, koje su snimljene pod ravnanjem Franza Welsera-Mösta, Bernarda Haitinka, odnosno Jaapa van Zwedena.